| Harjoituspaketit | Mynärastit | Satarastit | Harjoituspäiväkirja | IRMA     |      Liedon Parma | MS-52 |

MS Parma

huippusuunnistusseura Mynämäeltä ja Liedosta

Nuorten MM-kisat alkoivat sprinteillä

Venla ankkuroi Suomen 2-joukkueen sijalle 12. JWOC galleria

Neliosuuksinen sprinttiviesti käynnisti nuorten MM-kilpailut Italiassa Trentinon maakunnassa lauantaina. Sprinttiviesti suunnistetaan järjestyksessä, jossa naiset sekä avaavat että ankkuroivat viestin ja miehet suunnistavat kaksi väliosuutta. Kilpailuun lähti yhteensä 80 joukkuetta.

Suomen kahden joukkueen viestit etenivät tasaisesti peräkkäin toistensa tuntumassa sijoilla 10 ja 11 ensimmäiset kolme osuutta. Ankkuriosuudelle lähdettäessä eroa kärkeen oli kertynyt 43 sekuntia.

Venla Lehtonen läksi Suomen kakkosjoukkueen ankkuriosuudelle. Ykkösen ankkuri Eeva-Liina Ojanaho juoksi vahvasti ja nosti joukkueensa neljänneksi

‒ Oli mahtavaa ja jännittävää päästä lähtemään hyvällä sijoituksella 12. Sprinttirata oli aika fyysinen ja kuuma keli toi oman haasteensa. Oma suoritus oli kuitenkin hyvä, virheetön MM-debyytti. Innolla odotan tulevia startteja, totesi joukkueen sijoituksen pitänyt Lehtonen.

Kisat jatkuivat heti sunnuntaina normaalilla sprintillä. Nuoria naisia oli lähtöviivalla 162, jotka lähetettiin matkaa minuutin välein. Oman taktisen kuvion aiheutti lähtökynnyksellä olo klo 9 :stä lähtien. Kova helle oman vuoron pitkäkin odotus vaativat hyvän valmistautumisen juoman ja ravinnon suhteen, kun pisimmät odotusajat kynnyksellä olivat lähes kolme tuntia.

Sprintin rata oli maastoltaan selvästi viestiä vaativampi sisältäen paljon teknisiä kohtia. Tarkkana piti kaiken aikaa olla.

Lehtonen juoksi radan puolimatkaan saakka aivan loistavasti sijoituksen pysyessä kymmenen parhaan joukossa. Siinä oli myös kartan vaihto, jonka jälkeen tuli heti isohko virhe eikä loppukaan mennyt parhaalla tavalla. Niinpä loppusijoitus valui 36:een.

‒ Alku meni tosi hyvin, oli tiukkaa suunnistusta pikku kujilla. Varvauksen jälkeen tuli heti 20 sekunnin virhe. Loppulenkki tuntui rankalta ja otin yhden huonon reitinvalinnan. Siinä tuli ylimääräistä mäen nousua juostavaksi. Kuitenkin oli kiva kisata hyvässä kisakeskuksen tunnelmassa. Nyt suuntaan katseet kohti maanantain pitkää matkaa metsässä suunnistaen, Lehtonen kertoi.